24 Haziran 2018 Pazar

ENMER ve Engelsiz SDÜ Birimi'nden “Dünya Otizm Farkındalık Günü” Mesajı

02 Nisan 2013 Salı 11:12 tarihinde eklendi | 1079 defa okundu

 

       2008 yılında 2 Nisan günü Birleşmiş Milletler tarafından,“Dünya Otizm Farkındalık Günü”, Nisan ayı da“Otizm Farkındalık Ayı”  olarak ilan edilmiştir. Bu bağlamda Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla her yıl, otizmle ilgili araştırmalar teşvik edilmekte, erken teşhis ve tedavi yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

      Otizm, doğuştan gelişen, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörolojik tabanlı bir bozukluk olarak genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkmakta, bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla otizm ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğitimdir.

      Ülkemizdeki engelli bireylere yönelik yasal düzenlemeler, dünyadaki iyi örneklere oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Ancak hizmet sunacak kurum, meslek elemanı ve kaynak yetersizlikleri ve/veya kaynakların verimli kullanılmaması nedeniyle, yasal düzenlemelerde öngörülenlerin pek çoğu hayata geçirilememektedir. Halbuki otistiklerin başta bakım, barınma, eğitim, sağlık, meslek edinme ve istihdam olmak üzere bütün sosyal haklarının uygulama alanına geçirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

       Bu vesile ile tüm otizmli çocuklarımız ve ailelerinin “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü”nü ayrı ayrı kutluyor, onlara yapılan hizmetin Hakk’a yapılan hizmet olduğu anlayışıyla destek verilmesi gerektiğini belirtiyor, tüm engelli ve ailelerine hayat boyu mutluluklar ve esenlikler diliyoruz.

 

Yrd. Doç. Dr. Yusuf AÇIKEL

         ENMER Müdürü ve Birim Koordinatörü

HIZLI DOSYA İNDİR