24 Haziran 2018 Pazar

ENMER MÜDÜRÜ'NDEN “2 NİSAN DÜNYA OTİZM GÜNÜ” MESAJI

02 Nisan 2015 Perşembe 10:11 tarihinde eklendi | 783 defa okundu

 

           Daha önce yayınlanan mesajımızda belirttiğimiz gibi “otizm”, yaygın gelişimsel bozukluklar başlığı altında yer alan, doğuştan gelişen, hayat boyu süren, beynin ve sinir sisteminin farklı yapısından ya da işleyişinden kaynaklandığı kabul edilen nörolojik tabanlı bir bozukluk olarak genellikle 3 yaşından önce ortaya çıkmakta; bireylerin dil ve iletişiminde yetersizlik, sosyal etkileşim ve toplumsal ilişki geliştirmesinde sınırlılık ve yineleyici davranışlar sergilemesi olarak genellikle üç alanda karakterize olan bir gelişimsel bozukluktur.

           2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından, 2 Nisan günü “Dünya Otizm Farkındalık Günü”, Nisan ayı da “Otizm Farkındalık Ayı” olarak kabul edilmiştir. Dolayısıyla Nisan ayı boyunca tüm dünyada otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve sorunlara çözüm bulmak amacıyla her yıl, otizmle ilgili araştırmalar teşvik edilmekte, erken teşhis ve tedavi yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır.

           Son yıllarda ülkemizdeki engelli bireylere yönelik yapılan yasal düzenlemeler, dünyadaki iyi örneklere oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Ancak hizmet sunacak kurum, meslek elemanı ve kaynak yetersizlikleri ve/veya kaynakların verimli kullanılmaması nedeniyle, yasal düzenlemelerde öngörülenlerin pek çoğu hayata geçirilememektedir. Otizmli bireylere, bugün için kabul edilen en önemli tedavi aracı, erken yaşta verilmeye başlanan yoğunlaştırılmış ve bireyselleştirilmiş özel eğitim ile birlikte spor etkinlikleridir. Bu bağlamda otizmli çocukların eğitimine yönelik toplumsal farkındalık etkinlikleri oluşmaya başlamakla beraber, otizmli çocuklar ile uygulanabilecek etkili eğitim programlarının eksikliği nedeniyle çocuklara bireysel ihtiyaçlarına uygun eğitim ve spor imkânları sunulamamaktadır. Özellikle otistik bireylerin başta bakım, barınma, eğitim, sağlık, spor, meslek edinme ve istihdam olmak üzere bütün sosyal haklarının uygulama alanına geçirilmesi oldukça önem arz etmektedir.

           Bu çerçevede “DÜNYA OTİZM FARKINDALIK AYI” dolayısıyla SDÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi (ENMER) olarak, Rektör Yrd. Prof. Dr. Süleyman SEYDİ moderatörlüğünde sahalarında uzman kişiler tarafından, “ENGELLİ HAKLARI VE FARKINDALIK OLUŞTURMA” konulu PANEL etkinliği 08.04.2015 Çarşamba günü Saat 09.30’daSDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Konferans Salonunda yapılacaktır.

            Bu vesile ile tüm otizmli bireylerimiz ve ailelerinin “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü ve Ayını” ayrı ayrı tebrik ediyor, bu günün hayırlara vesile olmasını diliyor, engellilere yapılacak hizmetlerin Hakk’a yapılan hizmet olacağı gerçeğinden hareketle destek verilmesi gerektiğini belirtiyor, tüm engelli ve ailelerine ömür boyu mutluluklar ve esenlikler temenni ederken,  yapılacak “PANEL”e tüm halkımızın katıldıklarında bizleri onurlandıracaklarını belirtmek istiyorum.

 

Yrd. Doç. Dr. Yusuf AÇIKEL

ENMER Müdürü

  

HIZLI DOSYA İNDİR