24 Haziran 2018 Pazar

ENMER MÜDÜRÜ “ 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” DOLAYISIYLA KANAL 32 TV.’DE İDİ

03 Aralık 2013 Salı 13:42 tarihinde eklendi | 1492 defa okundu

 

          ENMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf AÇIKEL;  “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü  dolayısıyla "Müftülük Saati" Programında Canlı Yayında Kanal 32 Tv.’de “İSLAM’IN ENGELLİLERE BAKIŞI VE BAZI ÖNERİLER” konusunu ele almıştır.
     

       Bu kapsamda Açıkel; “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nün, Birleşmiş Milletler tarafından uluslararası bir gün olarak kabul edildiğini vurgulayarak; Allah Teâlâ’nın insanları farklı yarattığını, engelliliğin İlâhi bir ceza olmayıp,  bir imtihan vesilesi olduğunu, engellilerin manevi kazanımlarının ise, günahlarına keffaret olup, manevi derecelerinin arttığını âyet ve hadislerle açıklamıştır.

       Açıkel konuşmasının devamında;  İslam’da engellilere negatif ayrımcılığın yasaklandığını,  bunun yerine pozitif ayrımcılık hakkı tanındığını,  Sevgili Peygamberimiz’in engelliler için istihdam imkânları sunduğunu, sosyal ve meslekî rehabilitasyon uyguladığını, engellilerin evlenmelerine yardımcı olduğunu,  engelli işgücünü her türlü istismardan koruduğunu örneklerle açıklığa kavuşturmuştur. Ayrıca zihinsel engellilerin dışındaki engellilerin, organlarının izin verdiği ölçüde ibadetlerini yerine getirerek sorumluluklara sahip olduğunu, Kur’an ve sünnetteki delilleriyle izah etmiştir.

       Açıkel konuşmasının sonunda engellilerle ilgili bazı öneriler sunarak; özellikle engellilerin istismar edilmemelerini, engelli ve yakınlarının da engelliliklerini istismar etmemelerini, engelli ailelerinin de öldükten sonra benim engellim ne olacak diye endişelenmemeleri gerektiğini Efendimiz’in hadisi ile vurgulamıştır.

       Bu bağlamda engelliye sahip, emekli sigortası olmayan anne veya babaların özellikle annelerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini, engellilik ile fakirlik karıştırılmadan,  ailesi zengin bile olsa engelliye durumuna göre maaş bağlanılmasını, şayet engelli ve ailesi aynı zamanda fakirse maaşının ona göre artırılmasının daha hakkaniyetli olacağını ifade ederek; engellilerin bakımları, sağlık problemleri, erişebilirlikleri, eğitimleri ve istihdamlarının bütünüyle çözümlenerek, engelli ve ailelerine ...mış gibi davranılmamasını, kısaca engellilerle ilgili toplumun “zihniyet değişikliği”ne gitmesinin  büyük önem taşıdığını, bütün bu önerilerin toplumsal dayanışma ile mümkün olduğunu, toplumsal dayanışmanın da ancak devlet-millet işbirliği ile gerçekleştirilebileceğinin unutulmaması gerektiğinin altını çizmiştir.

       Açıkel son cümle olarak, saygıdeğer engelli ve ailelerine seslenerek; dünyada ulaşamadıkları nimetlerin karşılığını ahirette alabilmeleri için, hem Yüce Allah’a sabırlı ve itaatkâr davranmalarını, hem de hayatta kendi ayakları üzerinde durabilmelerinin mücadelesini vermeleri gerektiğini, Sevgili Peygamberimiz’in “Halka hizmetin, Hakk’a hizmet” olacağı prensibini hatırlatarak, tüm engelli ve ailelerinin “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nü tebrik edip, insanlık âlemi için hayırlara vesile olmasını dilemiştir. 

HIZLI DOSYA İNDİR