24 Haziran 2018 Pazar

Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi "Engelliler Haftası" Mesajı

10 Mayıs 2012 Perşembe 00:00 tarihinde eklendi | 1200 defa okundu
SDÜ Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Yusuf AÇIKEL'den Engelliler Haftası Mesajı

Engelliler (Sakatlar) Haftası, 1982 yılından itibaren ülkemiz ve Birleşmiş Milletler’e üye olan ülkeler tarafından, her yılın 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmaya başlanan bir zaman dilimidir.

Doğuştan ya da sonradan herhangi bir kazadan ötürü, bedenini tam olarak kullanamayan ya da vücudunun belli bölgeleri işlev göremeyen engelli insanların sorunları, insanlığın ortak sorunudur. Dolayısıyla bencillik yapmadan diğergamlık göstererek ve empati kurarak bu tür insanlarımızı toplumdan asla dışlamadan, hor görmeden ve istismar etmeden onlarla işbirliği yaparak sorunlarını çözüme kavuşturmamız insanlığımızın gereğidir.

Bilindiği gibi ülkemizde resmi verilere göre nüfusumuzun yüzde 12,29’una tekabül eden 8,5 milyon civarında engelli bulunmaktadır. Ailesi ile birlikte neredeyse nüfusun yarısını ilgilendiren bu konunun sadece belirli gün ve haftalarda değil, her an gözler önünde bulundurularak hareket edilmesi; ayrımcılık yapmadan, özellikle onların bakımı, sağlığı, eğitimi, istihdamı ve gelecek endişesine çözüm bulunması gerekmektedir. Son yıllarda yapılmaya başlanan hizmetlerin ivedilikle artırılarak sürdürülmesi, önceden açılmış olan makası kapatacaktır.

Bu vesile ile; zihnimizde ve yüreğimizde olması muhtemel engelleri kaldırarak “Engelsiz Bir Kampüs” ile başlattığımız projemizin “Engelsiz bir Isparta” ya dönmesi ve “Engelsiz bir hayat” özlemiyle haftamızın başta engelli ve aileleri olmak üzere güller diyarı Isparta’mızın hassas insanlarına ve ülkemize hayırlara vesile olmasını temenni ediyor ve bütün günlerimizin engelsiz geçmesini diliyoruz

 

HIZLI DOSYA İNDİR