24 Haziran 2018 Pazar

ENMER MÜDÜRÜNÜN KONUŞMASI

1044 defa okundu

 

ENGELLİLER ARŞ. VE UYG. MERKEZİ (ENMER) MÜDÜRÜ

YRD. DOÇ. DR. YUSUF AÇIKEL

Saygıdeğer Valim, Sayın Belediye Başkanım, Saygıdeğer Rektörüm, Sayın Genel Müdürüm, Değerli Katılımcılar, Sayın Dekanlarım, Müdürlerim,

Sayın Akademik ve İdari Personel, Değerli Kurum Âmirleri,

Basınımızın Kıymetli Mensupları, Muhterem Hanımefendiler, Beyefendiler ve Sevgili Öğrenciler;

 

        Bugün Yüksek Öğretimdeki engelli öğrencilerimizin sorunlarını ve çözüm yollarını kapsayan “VII. Engelsiz Üniversiteler Çalıştayı” nda bir araya geldik. Hepinize hoş geldiniz diyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

     Bizi bir araya getiren ruh, insanlık tarihi kadar eski, önemli bir konu olan engellilik ve engellilerdir. Resmi verilere göre ülkemizdeki engellilerin oranı, yüzde 12,29 olup bunun da karşılığı yaklaşık 9 milyon olarak tahmin edilmektedir. Ancak bunların ailelerini de hesaba kattığımızda, neredeyse nüfusun yarısından fazlasını ilgilendiren bir konudur engellilik.

     Böyle önemli bir konunun muhatabı olan dezavantajlı insanlar, avantajlı olanların ihtiyaç duydukları her şeye muhtaçtırlar. Geçen sene Mayıs ayında yaptığımız etkinlikte kısaca, hayalimde bir ülke gördüğümü ifade ederek; engellilerin istismar edilmemesini, engelli ve yakınlarının da kendi engelliliklerini istismar etmemelerini, engelli ailelerinin de öldükten sonra benim engellim ne olacak diye endişelenmemeleri gerektiğini belirtmiştim. Her ne kadar biz büyük bir medeniyetin, İslam medeniyetinin nesli isek de bize çok büyük görevler düşmektedir. Atalarımız bu konuyu devlet desteği vererek özellikle de vakıflar kurarak çözmüşlerdir. Zira onlar Hz. Peygamber’in, “Kişinin arkasında bıraktığı engelli ve güçsüzün geçimini, devlet yerine getirecektir” buyruğunu kendilerine rehber edinmişlerdir.

       İşte bu kapsamda devlet-vatandaş işbirliği ile hep birlikte altını çizerek söylüyorum ….mış gibi davranmadan hareket etmek zorundayız. Gerçi Anayasamız engellilere pozitif ayrımcılığı emretmektedir. Aynı zamanda özellikle son yıllarda ideale yakın kanun ve yönetmelikler de çıkarılmıştır. İnşallah bu şekilde düşünen uygulayıcılarımızın sayısı da hızla artacaktır. Bunun için de konunun sevdalılarının, gönül sultanları ve dostlarının devreye âcilen girmeleri gerekmektedir.

Değerli Konuklar,

          Üniversitemizde engellilere “Engelliler Araştırma ve Uygulama Merkezi ve “Engelsiz SDÜ Birimi” ile hizmet veriyoruz. Öncelikle bu sene Sayın Rektörümüzün verdiği talimat doğrultusunda, sizin de yakinen gördüğünüz gibi üniversitemizi engelsiz hale getirmek için “Engelsiz Kampüs” projesi ile, eskiden yapılmış ulaşılabilirliğe uygun olmayan mekanlarımız kısa bir süre içinde engelsiz hale getirilmiştir. Şu anda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir.

      Üniversitemizde başlattığımız projelerden “Engel Avı Projesi”, “Hayatı Paylaş Projesi” devam etmekte, “Bez Bebek Geri Geliyor Projesi” ise bitirilmiştir. Ayrıca istatistiksel veri toplama ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

        Bu arada görüşme aşamasında olan projelerimiz de vardır. İzninizle bunlardan bir kaçını burada zikretmek istiyorum.

    Engelli ve ailelerinin boş zamanlarını geçirebilecekleri, eğlenme, dinlenme ve spor aktivitelerini yapabilecekleri, bunların yanı sıra atölyelerde mesleki bilgi ve beceri kazanabilecekleri “Engelsiz Hayat Merkezi Projesi.”

           Eğirdir Belediyesi ile işbirliği yaptığımız, “Engelsiz Turizm Merkezi Projesi.”

       Yurtdışından ithal ve yüksek ücretli engelliler için getirilen yardımcı teknoloji ürünlerinin, yerli malı olarak üretilip geliştirilerek milyonlarca engelli ve yakınlarının hizmetlerine sunulacağı “Engelli Teknolojileri Geliştirme Merkezi (ETGEM) Projesi”.  

       Hissedilebilir yüzeyde kullanılan görme engellilerin rahatça hareket edebilecekleri zemin malzemelerini, CAD CAM Araştırma Merkezimizle birlikte üretip ilimizde ve bölgemizdeki ihtiyaçları gidermek üzere “Hissedilebilir Yüzey Malzeme Üretme Projesi”.

       Üniversitemizde okuyan farklı engel gruplarındaki öğrencilerimizin yüzme, goalball, voleybol, basketbol ve futbol gibi sportif faaliyetlerini yerine getirebilecekleri “Engelli Sportif Etkinlikler Projesi.”

Muhterem Konuklar,

        Değerli dezavantajlı öğrencilerimizle ilgili olarak; eğitim–öğretim ve sınav uygulamalarını bir bütün olarak ele alan, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki tüm eğitimleri kapsayan, tüm engel gruplarına yönelik düzenlemeler içeren “Özürlü Öğrenciler Eğitim–Öğretim ve Sınav Uygulamaları Yönergesi” Haziran ayında yürürlüğe girmiştir.

    Bireysel olarak hareket edemeyen görme engelli ve ortopedik engelli öğrencilerimize refakatçi part time öğrenci uygulaması yapmaktayız. Engelli öğrencilerimiz Üniversitemizin bütün imkânlarından pozitif ayrıcalıkla faydalanmakta, görme engelli öğrencilerin kitapları seslendirilmektedir.

Saygıdeğer Konuklar,

         İzninizle kısaca Çalıştayımızın işleyişi hakkında da bilgi vermek istiyorum.

      Bugün öğlene kadar ve yarın konferans bitimine kadar olan etkinliğimiz bütün davetlilere açıktır. Programımızın diğer kısımlarında, bize katılımcı olarak kaydını yaptıranlar çalışma yapacaklardır. Eğitim-Öğretim, Bilişim Teknolojileri, Ulaşılabilirlik, Teşkilatlanma, Engelli Farkındalığı ve Sosyal Destek olmak üzere 6 adet çalışma grubumuz vardır. Bunlardan Eğitim-Öğretim grubu bu salonda, Bilişim Teknolojileri ve Engelli Farkındalığı B salonumuzda; diğer gruplarımız da Fuaye alanında çalışacaklardır. Yarın ise sadece bu salon kullanılacaktır. Katılımcılarımızın konaklama yerleri ve yemek hizmetlerinin transferleri otobüslerle sağlanacaktır.

       Sözü uzatmadan izninizle bu vesile ile daha önceki bir etkinlikte ifade ettiğim gibi, rahmetli Üstad Necip Fazıl’ın diliyle sizleri gönülden yanımızda olmaya, omuz omuza çalışmaya davet ediyorum:

        En güzeli, en güzeli, güzelin;

        Habercisi, habercisi, ezelin;

       Tellerinde şafak söken bir gelin;

        Anneler, babalar, çocuklar, gelin…

       Gelin! Hep birlikte Allah’ın rızasını kazanacağımıza can-ı gönülden inandığım güçsüz, çaresiz engelli ve yakınlarına destek vererek, onların işlerini kolaylaştıralım ve imtihanı kazananlardan olalım.

     Son olarak, bizlere sponsor olan başta Sayın Valimiz Memduh OĞUZ olmak üzere Belediye Başkanı Yusuf Ziya GÜNAYDIN, İş adamı Şevket DEMİREL, IYAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin ŞENOL, Barida Otel Sahibi Sami ÖNGÖR’e, onurlandırdığınız için siz değerli konuklara ve bize bu etkinlikte yardımcı olan başta Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Hasan İBİCİOĞLU ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. M. Numan TAMER olmak üzere akademik ve idari personele ayrı ayrı teşekkür ediyor, sözümü, söz ustalarına bırakıyor, saygılar sunuyorum. 

HIZLI DOSYA İNDİR